la revista on-line de la facultad de Filología Hispánica de Poznań

 

agregame a favoritos|contacto
Internet EsPa'Ti

 
     Portada
     Actualidad
     Vida Universitaria
     Mundo Hispano
     Literatura
     Críticas y análisis
     Traducción
     Nuestras obras
     Entrevistas
     Literarias
     Otras entrevistas
     Cultura
     Cine
     Música
     Deportes
     Artykuły po polsku
     Enlaces
     Mapa del sitio
     Contacto
 
 

 Piłka nożna, narodowy sport Hiszpanii

 

 

Hiszpania to kraj, w którym widowiska sportowe zajmują uprzywilejowaną pozycję wśród rozrywek życia codziennego. Dzięki Igrzyskom Olimpijskim w Barcelonie w 1992 i medalom zdobytym przez reprezentację Hiszpanii, wiele dyscyplin, do tej pory prawie nieznanych, zyskało większą popularność. Niemniej jednak, pomiędzy wszystkimi tymi dyscyplinami, piłka nożna zajmuje nadal pierwsze miejsce i pozostaje hiszpańskim sportem narodowym.

Co niedzielę, od września do czerwca, tysiące kibiców oglądają swoje ulubione drużyny w akcji. Stadiony wypełniają się widzami gotowymi dopingować piłkarzy. Ci ,którzy nie mają tyle szczęścia, zostają w domach aby oglądać transmisje telewizyjne lub słuchać relacji przez radio. Jest to dowód na to, iż w Hiszpanii zainteresowanie piłką nożną jest ogromne. Prawie cała męska populacja, i duża część żeńskiej, uczestniczy od najmłodszych lat w widowiskach piłkarskich, czy to biernie, jako widzowie, czy to czynnie, grając na ulicach czy w drużynach "podwórkowych". Jest to swego rodzaju inicjacja, przez którą każdy młody fan piłki nożnej musi przejść (także w Polsce).

Popularność tego sportu można zauważyć nie tylko w zachowaniu ludzi, ale także w handlu i przemyśle. Jako że każde miasto posiada swój własny klub piłkarski, nie trudno jest znaleźć sklepy specjalizujące się w sprzedaży koszulek i innych "piłkarskich akcesoriów" z logo miejscowego klubu jak i reprezentacji narodowej. Szczególnie w Madrycie i Barcelonie, rodzimych miastach najpopularniejszych na świecie hiszpańskich klubów, tradycja zarabiania sporych pieniędzy na sprzedaży produktów firmowanych odpowiednio przez FC Barcelona lub Real Madryt jest na porządku dziennym.

Zainteresowanie Hiszpanów futbolem jest także w sposobie bycia samych kibiców. W Hiszpanii nie ma bowiem osób, które można by nazwać "niewinnymi". Wszyscy są kibicami, lub przynajmniej miłośnikami drużyny piłkarskiej ze swojego miasta czy regionu, jednakże niektórzy twierdzą, iż na większą skalę Hiszpania (i cały świat) dzieli się na dwie strefy: kibiców Realu Madryt i miłośników FC Barcelony. Kibiców obu tych drużyn nie brakuje ani w Hiszpanii, ani na świecie, a potyczkom tych drużyn zawsze towarzyszą wielkie emocje.

Mimo wszystko, piłka nożna to temat bardzo niebezpieczny, a nawet unikany podczas rozmów o charakterze oficjalnym czy też między nowopoznanymi znajomymi. Dlatego uwaga: nigdy nie rozmawiajcie o futbolu z dopiero co poznanymi Hiszpanami!

Niestety antagonizmy między kibicami w Hiszpanii coraz częściej rodzą przemoc w każdym znaczeniu tego słowa. Sprzeczki i rywalizacja między fanami piłki nożnej mogą doprowadzić nawet najspokojniejszych miłośników futbolu do bójek ulicznych czy obrzucania się przekleństwami. Ale to już temat na osobny artykuł.

Versión en castellano: "Fútbol el deporte nacional de España"

Abeja©2005