la revista on-line de la facultad de Filología Hispánica de Poznań

   

 

agregame a favoritos|contacto
Internet EsPa'Ti

 
     Portada
     Actualidad
     Vida Universitaria
     Mundo Hispano
     Literatura
     Críticas y análisis
     Traducción
     Nuestras obras
     Entrevistas
     Literarias
     Otras entrevistas
     Cultura
     Cine
     Música
     Deportes
     Artykuły po polsku
     Enlaces
     Mapa del sitio
     Contacto
 
 

 El escandalista Wojaczek vuelve a ser puesto a la ventana

 

¡Atención! Anuncio para todos los aficionados a la literatura polaca que se encuentran entre los hispanistas: ¡tenemos el pacer de comunicar que un nuevo libro interesante acaba de ser publicado! Se trata, más precisamente, del libro biográfico sobre Wojaczek titulado “Skandalista Wojaczek”. La historia muy agitada de la vida del ídolo literario de los adolescentes puede resultar interesante también para los estudiantes de nuestra facultad. En consecuencia, os invitamos a leer el anuncio oficial en polaco (Abeja©2006).

 

"Skandalista Wojaczek" Stanisława Srokowskiego

 

W połowie lat sześćdziesiątych dwudziestego wieku pojawił się we Wrocławiu nikomu nieznany młody poeta z Mikołowa, który swoim debiutem wstrząsnął polską sceną literacką. Spowodował wiele skandali i naraził się wielu czynnikom. Wyskakiwał przez okna, pisał wiersze na plecach swoich kobiet, ciął sobie żyły, nacinał twarz i nieustannie  prowokował otoczenie. A przede wszystkim gorszył tradycyjnych czytelników  nową, odważną, wręcz heretycką metaforyką i obscenicznością. Wyrąbywał nową ścieżkę w polskiej Literaturze.

 

Srokowski znalazł motywy jego gorszących zachowań. Dał oryginalną i zaskakującą wykładnię etyczną jego drogi życiowej, a także obnażył kulisy śmierci.

 

Znalazł nowe dokumenty i nowych świadków. Książka Srokowskiego może okazać się książką wręcz sensacyjną. Po raz pierwszy ujawnia bunt poety w więzieniu, a także zachowania konfidentów wobec Wojaczka i  środowiska literackiego. Poznajemy też, co poeta czytał i o czym z przyjaciółmi rozmawiał, czego się bał i jak reagował na strach. Jaki był dla swoich kobiet i jaką rolę odegrała w jego życiu miłość. A także jak dziewczyny Wojaczka były o niego zazdrosne. Dowiemy się też, jak Wojaczek po śmierci stypendia dostawał. I dlaczego pewien znany poeta boi się o Wojaczku mówić. A przede wszystkim dowiemy się, jaką szkołę interpretacji wierszy zastosował autor wobec poezji Wojaczka.

 

Stanisław Srokowski - "Skandalista Wojaczek", "Światowit" Izba Wydawnicza, 2006

 

Os invitamos a leer algunos de los poemas de Wojaczek traducidos al castellano por Konrad Skowroński...[Sigue]