la revista on-line de la facultad de Filología Hispánica de Poznań

   

 

agregame a favoritos|contacto
Internet EsPa'Ti

 
     Portada
     Actualidad
     Vida Universitaria
     Mundo Hispano
     Literatura
     Críticas y análisis
     Traducción
     Nuestras obras
     Entrevistas
     Literarias
     otras entrevistas
     Cultura
     Cine
     Música
     Deportes
     Artykuły po polsku
     Enlaces
     Mapa del sitio
     Contacto
 
 

 "La Vuelta"- wyścig dookoła Hiszpanii

 

 

Pytanie: "Cóż to takiego jest Vuelta?" może wydać się co najmniej niedorzeczne dla miłośników kolarstwa, ale odpowiem na nie mimo wszystko. La Vuelta a España to jeden z trzech najważniejszych wyścigów kolarskich w sezonie.

 

Tour of Spain (bo tak brzmi nazwa wyścigu po angielsku) dla kolarzy ma podwójne znaczenie. Z jednej strony jest to ostatni wielki wyścig roku, po Giro d'Italia i Tour de France, ostatni większy wysiłek. Z drugiej jednak strony, Vuelta daje możliwość odzyskania honoru straconego podczas niezbyt udanych startów w poprzednich wyścigach. Często wyścig dookoła Hiszpanii przekształca się w nagrodę pocieszenia dla gwiazd hiszpańskiego kolarstwa pokonanych podczas Tour de France (zwyczajowo już przez Lance'a Armstronga). Dlatego też wielu komentatorów twierdzi, że podczas Vuelty ma miejsce specyficzna rywalizacja nazwana żartobliwie: Hiszpanie kontra reszta świata.

 

Pierwszy wyścig dookoła Hiszpanii odbył się w 1935 roku dzięki wysiłkom środków masowego przekazu, a dokładniej dziennika Informaciones, który to nie tylko informował Hiszpanów o przebiegu wyścigu, ale także był jego głównym organizatorem. 50 kolarzy, uczestników pierwszej edycji Tour of Spain, musiało przejechać trasę o długości 3411 kilometrów, podzieloną na 14 etapów, na ciężkich żelaznych rowerach, które bez przerwy się psuły. W owym czasie, był to najtrudniejszy ze znanych wyścigów, przynajmniej według samych kolarzy. Mimo to, należy wyjaśnić, że kondycja fizyczna kolarzy z lat trzydziestych pozostawiała jeszcze dużo do życzenia, a poza tym nie było tak rozwiniętej technologii na usługach sportu wyczynowego jak obecnie. Pierwszy triumfator Vuelty, Belg Gustave Deloore, odniósł zwycięstwo po zaciętej walce z reprezentantem gospodarzy Mariano Cañardo, którego to Hiszpanie i tak pamiętają lepiej od zwycięzcy.

 

Jak piszą historycy, specjalizujący się w spisywaniu przebiegu poszczególnych edycji Vuelty, podczas pierwszych wyścigów dookoła Hiszpanii kolarze mieli w zwyczaju pić przed każdym etapem specjalny napój energetyczny złożony z różnego rodzaju trunków takich jak: Perico Chicote, Orange Bitter, Grand Marnier, pomarańczowe Curaçao, do tego dodawali pół kieliszka angielskiego dżinu i tyle samo włoskiego wermutu. Była to podobno niezawodna metoda, która miała zapewnić zwycięstwo.

 

29 kwiecień 1935 to wyjątkowy dzień w sportowej historii Hiszpanii, dzień inauguracji pierwszej edycji Vuelty. Niestety, data wyścigu kolidowała z datą bardziej wówczas znanego Giro d'Italia. Mimo to, pierwsza Vuelta, może nie tak prestiżowa jak obecnie, zapoczątkowała jedne z najpopularniejszych zawodów kolarskich świata.

 

W tym roku, w dniach  27 sierpnia- 18 września, odbędzie się już 60 edycja tego jakże znanego wyścigu. Planowana trasa liczy 3239 kilometrów i jest podzielona na 21 etapów. La Vuelta 2005 rozpocznie się w Grenadzie, a wielki finał w Madrycie, 3 tygodnie później, zakończy zmagania kolarzy. Na dzień dzisiejszy zaplanowano 9 etapów nizinnych, 9 etapów w górach i 3 jazdy indywidualne na czas.

 

No i na koniec kilka ciekawostek dotyczących Vuelty. Jak wiadomo, symbolem zwycięstwa w klasyfikacji wielkich wyścigów jest kolorowa koszulka lidera, której kolor zależy od wyścigu. Podczas Vuelty kolarze walczą o złotą koszulkę lidera klasyfikacji generalnej. Jednak, poza klasyfikacją ogólną, istnieje kilka innych: najlepszy kolarz na etapach górskich otrzymuje pomarańczową koszulkę, a kolarz najwszechstronniejszy zostaje uhonorowany koszulką koloru białego.

 

Zwycięzcami ostatnich 5 edycji Tour of Spain byli wyłącznie Hiszpanie: Ángel Luis Casero w 2001, Aitor González en 2002 i Roberto Herasm potrójny triumfator z roku 2000, 2003 i 2004. 

 

Teraz jedyne co nam pozostaje, to czekać na inaugurację tegorocznego wyścigu 27 sierpnia.

 

Versión en castellano: La Vuelta a España: historia y actualidad

 

Abeja©2005

 

Drukuj